Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2016 i Rio de Janeiro.

Resultat: 174 kvotepladser i 22 idrætter.

22 kvotepladser anvendes ikke (atletik, cykling, sejlsport, svømning).

I alt 152 idætsfolk (66 herrer og 86 damer) er udtaget til OL 2016.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrott (29)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


David Nilsson, maratonløb (H)

12. april 2015 (Rotterdam) - 2:17.19


Abeba Aregawi, 1500 m (D)

15. maj 2015 (Doha) - 4.04,42 / forbedret 7. juni 2015 (Birmingham) - 4.01,97

800 m: 30. maj 2015 (Eugene) - 1.59,98


Perséus Karlström, 20 km kapgang (H)

17. maj 2015 (Murcia) - 1:22.44 / forbedret 9. april 2016 (Podébrady) - 1:19.11


Anatole Ibañez, 20 km kapgang (H)

17. maj 2015 (Murcia) - 1:22.48 / forbedret 19. marts 2016 (Dudince) - 1:20.54


Anders Hansson, 50 km kapgang (H)

17. maj 2015 (Murcia) - 4:03.20 / forbedret 6. marts 2016 (Ciudad Juárez) - 4:01.23


Khaddi Sagnia, længdespring (D)

12. juni 2015 (Göteborg) - 6,72 m / forbedret 9. august 2015 (Söderhamn) - 6,78 m


Elise Malmberg, 400 m hæk (D)

20. juni 2015 (Tjeboksary) - 56,06 / forbedret 12. juli 2015 (Tallinn) - 55,88


Erika Kinsey, højdespring (D)

21. juni 2015 (Tjeboksary) - 1,97 m


Andreas Almgren, 800 m (H)

25. juni 2015 (Sollentuna) - 1.45,59


Klara Bodinson, 3000 m forhindringsløb (D)

1. august 2015 (Ninove) - 9.40,21


Erica Jarder, længdespring (D)

27. august 2015 (Beijing) - 6,70 m


Mikael Ekvall, maratonløb (H)

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:12.07


Sofie Skoog, højdespring (D)

13. februar 2016 (Växjö) - 1,94 m


Melker Svärd Jacobsson, stangspring (H)

2. april 2016 (Austin) - 5,70 m


Daniel Ståhl, diskoskast (H)

17. apr 2016 (Salinas) - 66,74 m


Sarah Lahti, 10.000 m (D)

1. maj 2016 (Palo Alto) - 31.54,87

5000 m: 22. maj 2016 (Hengelo) - 15.10,76


Meraf Bahta, 5000 m (D)

22. maj 2016 (Rabat) - 14.49,95

1500 m: 16. juni 2016 (Stockholm) - 4.04,37


Lovisa Lindh, 800 m (D)

9. juni 2016 (Oslo) - 2.00,51 / forbedret 9. juli 2016 (Amsterdam) - 2.00,37 


Charlotta Fougberg, 3000 m forhindringsløb (D)

9. juni 2016 (Oslo) - 9.30,11


Susanna Kallur, 100 m hæk (D)

16. juni 2016 (Stockholm) - 13,00 / forbedret 25. juni 2016 (Kuortane) - 12,91


Michel Tornéus, længdespring (H)

10. juli 2016 (Monachil) - 8,44 m


Kim Amb, spydkast (H)

10. juli 2016 (Karlstad) - 84,32 m


Axel Härstedt, diskoskast (H)

11. juli 2016 (Helsingborg) - 66,03 m


maratonløb, damer

Seks maratonløbere har klaret OL-kravet (2:45.00) - men kun tre kan udtages.

1. Isabellah Andersson

30. maj 2015 (Stockholm) - 2:34.14 / 28. feb 2016 (Tokyo) - 2:30,02

2. Annelie Johansson

22. marts 2015 (Rom) - 2:40.05 /15. nov 2015 (Valencia) - 2:38,57

3. Louise Wiker

22. februar 2015 (Sevilla) - 2:40.43

4. Emma Nordling

1. november 2015 (New York) - 2:43.28

5. Josefin Gerdevåg

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:43.40

6. Lena Eliasson

30. maj 2015 (Stockholm) - 2:44.17


stangspring, damer

Fire stangspringere har klaret OL-kravet (4,50 m) - men kun tre kan udtages.

1. Angelica Bengtsson

24. maj 2015 (Pontoise) - 4,50 m / forbedret 26. august 2015 (Beijing) - 4,70 m

2. Michaela Meijer

20. juni 2015 (Hof) - 4,52 m / forbedret 4. juni 2016 (Renders) - 4,62 m

3. Malin Dahlström

5. juli 2015 (Göteborg) - 4,50 m / forbedret 10. juli 2015 (Rottach-Egern) - 4,55 m

4. Lisa Gunnarsson

28. maj 2016 (Pézenas) - 4,50 m


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Daniel Ståhl (diskoskast)

17. november 2015: Abeba Aregawi (1500 m) - 1. marts 2016: suspenderet på grund af doping

17. november 2015: Angelica Bengtsson (stangspring)

17. november 2015: Khadijatou Sagnia (længdespring)

15. april 2016: Perséus Karlström (20 km kapgang)

2. maj 2016: Melker Svärd Jacobsson (stangspring)

31. maj 2016: Meraf Bahta (5000 m)

31. maj 2016: Sara Lahti (10.000 m)

31. maj 2016: Michaela Meijer (stangspring)

21. juni 2016: Charlotta Fougberg (3000 m forhindringsløb)

13. juli 2016: Michel Tornéus (længdespring)

13. juli 2016: Kim Amb (spydkast)

13. juli 2016: Lovisa Lindh (800 m)

13. juli 2016: Susanna Kallur (100 m hæk)

13. juli 2016: Erika Kinsey (højdespring)

13. juli 2016: Sofie Skoog (højdespring)

17. juli 2016: Axel Härstedt (diskoskast)

13 kvotepladser anvendes ikke.

Badminton (1)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Henri Hurskainen, herresingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 49


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. maj 2016: Henri Hurskainen (herresingle).

Boxning (1)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Anna Laurell Nash, 75 kg (D)

15. april 2016 (Samsun) - Europa-kvalifikation, nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

2. maj 2016: Anna Laurell Nash (75 kg).

Bordtennis (5)

individuelle kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Pär Gerell, herresingle

14. april 2016 (Halmstad) - Europa-kvalifikation, gruppe G nr 1


Li Fen, damesingle

16. april 2016 (Halmstad) - Europa-kvalifikation, "blå gruppe" nr 1


Matilda Ekholm, damesingle

16. april 2016 (Halmstad) - Europa-kvalifikation, nr 11


Kristian Karlsson, herresingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 27


hold, herrer

5. maj 2016 - olympisk rangliste for hold, nr 8

- giver en kvoteplads til en spiller, der kun må deltage i holdkonkurrencen.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

2. maj 2016: Pär Gerell (herresingle/hold).

2. maj 2016: Kristian Karlsson (herresingle/hold).

2. maj 2016: Li fen (damesingle).

2. maj 2016: Matilda Ekholm (damesingle).

17. maj 2016: Mattias Karlsson (hold).

17. maj 2016: Reserve: Anton Källberg (hold).

Brottning (7)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


53 kg, damer - (Sofia Mattsson)

9. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015, nr 2


69 kg, damer - (Jenny Fransson)

9. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015, nr 5-6


58 kg, damer - (Johanna Mattsson)

10. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015, nr 5-6


græsk-romersk 85 kg, herrer - (Kristoffer Zakarias Berg)

22. april 2016 (Ulaanbaatar) - 1. OL-kvalifikation, nr 3


græsk-romersk 98 kg, herrer - (Carl Fredrik Stefan Schön)

22. april 2016 (Ulaanbaatar) - 1. OL-kvalifikation, nr 3


græsk-romersk 125 kg, herrer - (Johan Eurén)

6. maj 2016 (Istanbul) - 2. OL-kvalifikation, nr 1


63 kg, damer - (Henna Johansson)

7. maj 2016 (Istanbul) - 2. OL-kvalifikation, nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Sofia Mattsson (53 kg).

16. december 2015: Johanna Mattsson (58 kg).

16. december 2015: Jenny Fransson (69 kg).

2. maj 2016: Zakarias Berg (85 kg).

2. maj 2016: Fredrik Schön (98 kg).

17. maj 2016: Johan Eurén (69 kg).

17. maj 2016: Henna Johansson (63 kg).

Bågskytte (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


damer, individuelt - (Christine Bjerendal)

17. juni 2016 (Antalya) - OL-kvalifikation nr 4


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

12. juli 2016: Christine Bjerendal

Cykelsport (7)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart, damer - (Emma Johansson)

22. september 2015 (Richmond) - VM 2015, nr 17

= 0 kvotepladser


landevej, linjeløb, herrer

25. oktober 2015 - Europa Tour 2015, nationsranglisten nr 24

= 2 kvotepladser


mountainbike, herrer

25. maj 2016 - nationsranglisten nr 20

= 1 kvoteplads


mountainbike, damer

25. maj 2016 - nationsranglisten nr 16

= 1 kvoteplads


landevej, linjeløb, damer

31. maj 2016 - olympisk nationsrangliste nr 7

= 3 kvotepladser (giver startret til yderligere en cykelrytter i enkeltstart)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Emma Johansson (linjeløb og enkeltstart).

2. maj 2016: Emilia Fahlin (linjeløb).

2. maj 2016: Sara Mustonen (linjeløb).

31. maj 2016: Jenny Rissveds (mountainbike)

Kvotepladsen i mountainbike (H) anvendes ikke.

2 kvotepladser på landevej (H) anvendes ikke.

Fotboll (36)

herrer

24. juni 2015 (Uherske Hradiste) - U-21 EM, gruppe B nr 2


damer

9. marts 2016 (Rotterdam) - vinder af playoff-turnering


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

28. juni 2016: Hilda Carlén, Hedvig Lindahl, Jonna Andersson, Emma Berglund, Magdalena Eriksson, Nilla Fischer, Jessica Samuelsson, Linda Sembrant, Emilia Appelqvist, Kosovare Asllani, Stina Blackstenius, Lisa Dahlkvist, Sofia Jakobsson, Fridolina Rolfö, Elin Rubensson, Lotta Schelin, Olivia Schough og Caroline Seger.

Reserver: Emelie Lundberg, Hanne Gråhns, Amanda Ilestedt og Pauline Hammarlund.

15. juli 2016: Tim Erlandsson, Andreas Linde, Pa Konate, Adam Lundqvist, Alexander Milosević, Joakim Nilsson, Noah Sonko Sundberg, Sebastian Starke Hedlund, Jacob Une Larssoon, Astrit Ajdarević, Alexander Fransson, Mikael Ishak, Abdul Rahman Khalil, Jordan Larsson, Robin Quaison, Ken Sema, Muamer Tanković og Simon Tibbling.

Reserver: Jesper Johansson, Alexander Leksell, Ali Suljić og Adnan Marić.

23. juli 2016: Jordan Larsson har meldt afbud.  Erstattet af Valmir Berisha.

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Henrik Stenson, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 2


David Lingmerth, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 14


Anna Nordqvist, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 10


Pernilla Lindberg, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 30


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

30. marts 2016: Henrik Stenson

30. marts 2016: Anna Nordqvist

12. juli 2016: David Lingmerth

12. juli 2016: Pernilla Lindberg

Gymnastik (1)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Emma Larsson, redskabsgymnastik (D)

17. april 2016 (Rio de Janeiro) - For-OL, individuelt nr 54


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

2. maj 2016: Emma Larsson

Handboll (28)

damer

20. marts 2016 (Astrakhan) - OL-kvalifikation, gruppe 3 nr 2


herrer

10. april 2016 (Malmö) - OL-kvalifikation, gruppe 2 nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

5. juli 2016: Johanna Bundsen, Filippa Idéhn, Louise Sand, Frida Tegstedt, Linn Blohm, Michaela Ek, Nathalie Hagman, Jenny Alm, Linnea Torstenson, Jamina Roberts, Isabelle Gulldén, Carin Strömberg, Angelica Wallén, Sabina Jacobsen.

6. juli 2016: Mattias Andersson, Mikael Appelgren, Fredrik Petersen, Jesper Tollbring, Philip Stenmalm, Lukas Nilsson, Jim Gottfridsson, Jonathan Stenbäcken, Kim Andersson, Johan Jakobsson, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson, Jesper Nielsen, Tobias Karlsson.

Reserver: Mikael Aggefors og Albin Lagergren (herrer) og Martina Thörn og Hanna Blomstrand (damer).

Hanna Blomstrand trådte ind i truppen under turneringen, da Michaela Ek blev skadet.

Judo (4)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Robin Pacek, 81 kg (H)

30. maj 2016 - verdensranglisten nr 28


Marcus Nyman, 90 kg (H)

30. maj 2016 - verdensranglisten nr 6


Martin Pacek, 100 kg (H)

30. maj 2016 - verdensranglisten nr 4


Mia Hermansson, 63 kg (D)

30. maj 2016 - verdensranglisten nr 19


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

16. december 2015: Martin Pacek (100 kg).

17. maj 2016: Robin Pacek (81 kg).

17. maj 2016: Marcus Nyman (90 kg).

17. maj 2016: Mia Hermansson (63 kg).

Kanotsport (5)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


200 m enerkajak, herrer - (Petter Menning)

23. august 2015 (Milano) - VM 2015, nr 3


500 m toerkajak, damer - (Karin Johansson / Sofia Paldanius)

19. maj 2016 (Duisburg) - Europa-kvalifikation, nr 1


200 m enerkajak, damer - (Linnea Stensils)

19. maj 2016 (Duisburg) - Europa-kvalifikation, nr 2


slalom, enerkajak, herrer - (Isak Öhrström)

vakant plads

 

Sverige er tilbudt vakant plads i 200 m toerkajak (H), men har afslået.

  

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Petter Menning (K1 200 m).

31. maj 2016: Linnea Stensils (K1 200 m).

31. maj 2016: Sofia Paldanius og Karin Johansson (K2 500 m).

1. juli 2016: Isak Öhrström (slalom, enerkajak).

Ridsport (12)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


springning, hold

4. september 2014 (Caen) - VM 2014, nr 6

(Peder Fredricson, Alexander Zettermann, Henrik von Eckermann, Rolf-Göran Bengtsson)


springning, individuelt

de fire deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


dressur, hold

13. august 2015 (Aachen) - EM 2015, nr 5

(Emilie Nyreröd, Minna Telde, Tinne Vilhelmson Silfvén, Patrik Kittel)


dressur, individuelt

de fire deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


military, hold

13. september 2015 (Blair Castle) - EM 2015, nr 5

(Sara Algotsson Ostholt, Anna Nilsson, Niklas Lindbäck og Johan Lundin))


military, individuelt

de fire deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. maj 2016: Patrik Kittel (dressur).

31. maj 2016: Tinne Vilhelmson-Silfvén (dressur).

1. juli 2016: Juliette Ramel (dressur).

1. juli 2016: Therese Nilshagen (dressur).

9. juli 2016: Rolf-Göran Bengtsson (springning).

9. juli 2016: Peder Fredricsson (springning).

9. juli 2016: Malin Baryard (springning).

9. juli 2016: Henrik von Eckermann (springning).

9. juli 2016: Sara Algotsson (military).

9. juli 2016: Frida Andersén (military).

9. juli 2016: Ludwig Svennerstål (military).

17. juli 2016: Anna Nilsson (military).

17. juli 2016 reserve: Linda Algotsson (military).

Anna Nilsson blev erstattet af Linda Algotsson.

Therese Nilshagen måtte trække sig, da hendes hest var syg. Hun blev erstattet af Mads Hendeliowitz.

Rodd (1)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


singlesculler, damer - (Anna Malvina Svennung)

6. september 2015 (Aiguebelette) - VM 2015 nr 7


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. maj 2016: Anna Malvina Svennung (singlesculler).

Segling (9)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laserjolle, herrer - (Jesper Stålheim)

13. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 13


laser radial, damer - (Josefin Olsson)

17. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 2


470-jolle, herrer - (Anton Dahlberg / Fredrik Bergström)

19. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 15


finnjolle, herrer - (Max Salminen)

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 10


49'er FX, damer

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 9

(Lisa Ericson og Hanna Klinga)


49'er, herrer

1. april 2015 (Palma de Mallorca) - Trofeo S.A.R. Princesa Sofía 2016, nr 13

(Victor Bergström og Niclas During)

 

Sverige er tilbudt vakante pladser i RS:X sejbræt for både herrer og damer, men har afslået. 

 

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Anton Dahlberg og Fredrik Bergström (470-jolle).

17. november 2015: Josefin Olsson (laser radial).

17. november 2015: Lisa Ericson og Hanna Klinga (49'er FX).

16. december 2015: Max Salminen (finnjolle).

30. marts 2016: Jesper Stålheim (laserjolle).

De to kvotepladser i 49'er (H) anvendes ikke.

Skytte (3)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


10 m luftriffel, damer - (Michaela Arvidsson)

11. april 2015 (Changwon) - World Cup, 1. afd nr 4


skeet, herrer - (Marcus Svensson)

27. april 2015 (Larnaca) - World Cup, 3. afd nr 2


skeet, herrer - (Stefan Nilsson)

21. juni 2015 (Baku) - European Games nr 2


Sverige har opbyttet en kvoteplads vundet i luftriffel (D) til dobbelt trap (H).


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Marcus Svensson (skeet).

17. november 2015: Stefan Nilsson (skeet).

2. maj 2016: Håkan Dahlby (dobbelt trap).

Simning (15)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Sarah Sjöström, 200 m fri (D)

6. marts 2015 (Marseille) - 1.58,02 / forbedret 6. aug 2015 (Kazan) - 1.54,31

- har også klaret A-kravet i 100 m butterfly - 3. aug 2015 (Kazan) - 55,64

- har også klaret A-kravet i 50 m fri - 16. jan 2016 (Austin) - 24,17

- har også klaret A-kravet i 100 m fri - 7. aug 2015 (Kazan) - 52,70

- har også klaret A-kravet i 100 m ryg - 5. apr 2015 (Eindhoven) - 59,98


Stina Gardell, 200 m indv. medley (D)

2. april 2015 (Eindhoven) - 2.13,81 / forbedret 3. dec 2015 (Federal Way) - 2.13,53


Jennie Johansson, 100 m bryst (D)

4. april 2015 (Sydney) - 1.07,31 / forbedret 7. apr 2016 (Adelaide) - 1.06,63


Michelle Coleman, 200 m fri (D)

5. april 2015 (Sydney) - 1.56,71 / forbedret 9. apr 2016 (Adelaide) - 1.56,17

- har også klaret A-kravet i 100 m fri - 7. apr 2016 (Adelaide) - 53,54

- er også kvalificeret i 100 m ryg (1.00,55)


Louise Hansson, 100 m butterfly (D)

9. maj 2015 (Antwerpen) - 58,29

- har også klaret A-kravet i 200 m medley - 10. maj 2015 (Antwerpen) - 2.12,90

- har også klaret A-kravet i 200 m fri - 6. august 2016 (Kazan) - 1.58,45


Simon Sjödin, 200 m indv. medley (H)

5. juli 2015 (Sundsvall) - 2.00,14 / forbedret 5. aug 2015 (Kazan) - 1.58,10

- er også kvalificeret i 200 m butterfly (1.57,14)


Erik Persson, 200 m bryst (H)

6. august 2015 (Kazan) - 2.10,41 / forbedret 30. mar 2016 (Stockholm) - 2.10.35


Sophie Hansson, 100 m bryst (D)

28. august 2015 (Singapore) - 1.07,77

- er også kvalificeret i 200 m bryst (2.30,45)


Therese Alshammar, 50 m fri (D)

1. april 2016 (Stockholm) - 24,96


4 x 100 m fri (D)

2. august 2015 (Kazan) - VM 2015 nr 4

(Michelle Coleman, Louise Hansson, Sarah Sjöström, Magdalena Kuras)

udløser to kvotepladser


4 x 200 m fri (D)

6. august 2015 (Kazan) - VM 2015 nr 4

(Sarah Sjöström, Louise Hansson, Michelle Coleman, Ida Marko-Varga, Stina Gardell)

udløser to kvotepladser


4 x 100 m medley (D)

9. august 2015 (Kazan) - VM 2015 nr 2

(Michelle Coleman, Jennie Johansson, Sarah Sjöström, Louise Hansson)

udløser to kvotepladser


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

17. november 2015: Simon Sjödin (200 m butterfly, 200 m medley)

17. november 2015: Sarah Sjöström (50 m fri, 100 m fri, 200 m fri, 100 m butterfly)

17. november 2015: Jennie Johansson (100 m bryst)

17. november 2015: Louise Hansson (100m butterfly, 200 m medley)

17. november 2015: Michelle Coleman (100 m fri, 200 m fri, 100 m ryg)

15. april 2016: Erik Persson (200 m bryst)

15. april 2016: Sophie Hansson (100 m bryst, 200 m bryst)

15. april 2016: Ida Marko Varga (stafet)

31. maj 2016: Ida Lindborg (stafet)

31. maj 2016: Stina Gardell (200 m medley)

21. juni 2016: Therese Alshammar (50 m fri)

Sverige anvender kun 11 af 15 mulige kvotepladser.

Taekwondo (2)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


67 kg, damer - (Elin Johansson)

6. december 2015 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 2


57 kg, damer - (Nikita Glasnovic)

28. december 2015 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 7 (vakant plads)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

27. januar 2016: Nikita Glasnovic (57 kg).

27. januar 2016: Elin Johansson (67 kg).

Tennis (1)

kvotepladser opnået i tennis er personlige

 

Johanna Larsson, damesingle

6. juni 2016 - WTA-ranglisten nr 55

 

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. maj 2016: Johanna Larsson (damesingle).

Triathlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


damer - (Lisa Nordén)

15. maj 2015 - olympisk kvalifikationsrangliste, nr 62


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. maj 2016: Lisa Nordén.

Tyngdlyftning (1)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører nationen


damer

23. juni 2016 - vakant kvoteplads


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

12. juli 2016: Angelica Roos (58 kg).

siden er lavet af Morten Jensen, september 2014 - senest opdateret 7. februar 2017