Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2012 i London.

Resultat: 155 kvotepladser i 20 idrætter.

Af de 155 vundne kvotepladser anvendes 134 - herudover er der udtaget ni reserver.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrott (21)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Isabellah Andersson, maratonløb (D)

21. januar 2011 (Dubai) - 2:23.41 (A-krav klaret)


Niklas Arrhenius, diskoskast (H)

12. maj 2011 (Chula Vista) - 65,80 m / 8. aug 2011 (Helsingborg) - 66,22 m (A-krav klaret)


Christian Olsson, trespring (H)

26. maj 2011 (Rom) - 17,29 m (A-krav klaret)


Emma Green Tregaro, højdespring (D)

11. juni 2011 (New York) - 1,94 m / forbedret 1. sep 2011 (Daegu) - 1,95 m (A-krav klaret)


Angelica Bengtsson, stangspring (D)

23. juli 2011 (Tallinn) - 4,57 m / forbedret 5. juli 2012 (Sollentuna) - 4,58 m (A-krav klaret)


Alhaji Jeng, stangspring (H)

2. august 2011 (Karlstad) - 5,60 m / 7. juli 2012 (Heusden-Zolder) - 5,72 m (A-krav klaret)


Moa Hjelmer, 400 m (D)

13. august 2011 (Gävle) - 51,58 / forbedret 29. juni 2012 (Helsinki) - 51,13 (A-krav klaret)

200 m: 16. juli 2011 (Ostrava) - 23,20


Jessica Samuelsson, syvkamp (D)

30. august 2011 (Daegu) - 6119 p / forbedret 30. juni 2012 (Helsinki) - 6262 p (A-krav klaret)


Andreas Gustafsson, 50 km kapgang (H)

30. oktober 2011 (Valley Cottage) - 3:54.08 (A-krav klaret)

20 km kapgang: 1. maj 2011 (San Diego) - 1:23.43


Ebba Jungmark, højdespring (D)

19. februar 2012 (Örebro) - 1,95 m (A-krav klaret)


Mustafa Mohamed, maratonløb (H)

29. april 2012 (Hamburg) - 2:12.28 (A-krav klaret)


Philip Nossmy, 110 m hæk (H)

1. juli 2012 (Helsinki) - 13,47 (A-krav klaret)


Malin Dahlström, stangspring (D)

7. juli 2012 (Rottach-Egern) - 4,50 (A-krav klaret)


Mari Olsson, 20 km kapgang (D)

26. marts 2011 (Dudince) - 1:37.06


Helena Engman, kuglestød (D)

12. juni 2011 (Sävedalen) - 17,82 m


Michel Tornéus, længdespring (H)

18. juni 2011 (Stockholm) - 8,19 m


Carolina Klüft, længdespring (D)

19. juni 2011 (Stockholm) - 6,73 m


Mattias Jons, hammerkast (H)

2. august 2011 (Karlstad) - 74,39 m / forbedret 7. juli 2012 (Madrid) - 76,12 m


Johan Wissman, 400 m (H)

13. august 2011 (Gävle) - 45,82

200 m: 12. maj 2012 (Los Angeles) - 20,57


Tracey Andersson, hammerkast (D)

15. april 2012 (Jablonec) - 70,33 m


spydkast, herrer

To spydkastere har klaret det olympiske B-krav (79,50 m). Kun en kan kvalificere sig til OL.

1. Kim Amb

13. august 2011 (Gävle) - 80,09 m / 25. maj 2012 (Växjö) - 81,84 m

2. Gabriel Wallin

18. juni 2011 (Stockholm) - 80,88 m


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

25. november 2011: Isabellah Andersson (maratonløb), Christian Olsson (trespring), Emma Green Tregaro (højdespring) og Carolina Klüft (længdespring).

30. marts 2012: Ebba Jungmark (højdespring).

3. juli 2012: Kim Amb (spydkast), Angelica Bengtsson (stangspring), Moa Hjelmer (400 m), Jessica Samuelsson (syvkamp) og Michel Tornéus (længdespring).

9. juli 2012: Alhaji Jeng (stangspring).

Christian Olsson er skadet og kan ikke deltage i OL.

Caroline Klüft har meldt afbud.

Kun 9 af 21 vundne kvotepladser anvendes.

Badminton (1)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Henri Hurskainen, herresingle

3. maj 2012 - verdensranglisten nr 43


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

9. maj 2012: Henri Hurskainen (herresingle).

Boxning (3)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Anthony Yigit, letweltervægt (H)

8. oktober 2011 (Baku) - VM 2011 nr 9


Salomo N'tuve, fluevægt (H)

21. april 2012 (Trabzon) - Europa-kvalifikation nr 3


Anna Laurell, mellemvægt (D)

28. juni 2012 - vakant plads uddelt af AIBA


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. januar 2012: Anthony Yigit (letweltervægt).

25. april 2012: Salomo N'tuve (fluevægt).

18. juni 2012: Anna Laurell (mellemvægt).

Bordtennis (4)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Jörgen Persson, herresingle

15. maj 2011 - verdensranglisten nr 31 (nr 19 på renset liste)


Pär Gerell, herresingle

15. maj 2011 - verdensranglisten nr 39-40 (nr 25 på renset liste)


Jens Lundqvist, herresingle

15. april 2012 (Luxembourg) - Europa-kvalifikation nr 9-10

OBS! En nation kan kvalificere tre herrer - men kun to kan deltagere i herresingle.


hold, herrer

adgang til holdturneringen er sikret med tre kvalificerede herrer og en 6. plads ved VM-hold 2012.


Matilda Ekholm, damesingle

13. maj 2012 (Doha) - OL-kvalifikation nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

25. april 2012: Jörgen Persson og Pär Gerell (herresingle og hold).

25. april 2012: Jens Lundqvist (hold).

Officiel reserve: Kristian Karlsson (hold).

Kun 3 af 4 kvotepladser anvendes.

Brottning (6)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil 96 kg, herrer - (Jimmy Lidberg)

12. september 2011 (Istanbul) - VM 2011 nr 2


græsk-romersk stil 74 kg, herrer - (Robert Rosengren)

14. september 2011 (Istanbul) - VM 2011 nr 5-6


fristil 55 kg, damer - (Ida Theres Nerell)

15. september 2011 (Istanbul) - VM 2011 nr 3-4


fristil 72 kg, damer - (Jenny Fransson)

22. april 2012 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1


græsk-romersk stil 120 kg, herrer - (Johan Eurén)

29. april 2012 (Taiyuan) - 1. OL-kvalifikation nr 3


fristil 63 kg, damer - (Henna Johansson)

29. april 2012 (Taiyuan) - 1. OL-kvalifikation nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. oktober 2011: Jimmy Lidberg (96 kg).

31. januar 2012: Robert Rosengren (74 kg).

30. marts 2012: Sofia Mattsson (55 kg).

9. maj 2012 Johan Eurén (120 kg).

9. maj 2012: Jenny Fransson (72 kg) og Henna Johansson (63 kg).

Bågskytte (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


damer, individuelt - (Christine Bjerendal)

25. maj 2012 (Amsterdam) - Europa-kvalifikation nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. juni 2012: Christine Bjerendal.

Cykelsport (6)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart, damer - (Emilia Fahlin)

20. september 2011 (København) - VM 2011 nr 9

- giver startret, men udløser ingen kvotepladser


landevej, enkeltstart, herrer - (Gustav Larsson)

21. september 2011 (København) - VM 2011 nr 12

- giver startret, men udløser ingen kvotepladser


landevej, linjeløb, herrer

16. oktober 2011 - UCI Europe tour ranking nr 24

= 1 kvoteplads


mountainbike, cross country, herrer

23. maj 2012 - UCI nationsrangliste (sum af 2010-11 og 2011-12) nr 15

= 1 kvoteplads


mountainbike, cross country, damer

23. maj 2012 - UCI nationsrangliste (sum af 2010-11 og 2011-12) nr 17

= 1 kvoteplads


landevej, linjeløb, damer

31. maj 2012 - UCI world tour ranking nr 6

= 3 kvotepladser - samt en startret i enkeltstart

 

Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

25. november 2011: Emilia Fahlin og Emma Johansson (landevej).

31. januar 2012: Gustav Larsson (landevej).

31. maj 2012: Alexandra Engen (MTB).

24. juni 2012: Isabella Söderberg (landevej).

Kun 5 af 6 kvotepladser anvendes.

Fotboll (18)

damer

16. juli 2011 (Sinsheim) - VM 2011 nr 3


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

27. juni 2012: Hedvig Lindahl, Linda Sembrant, Emma Berglund, Annica Svensson, Nilla Fischer, Sara Thunebro, Lisa Dahlkvist, Lotta Schelin, Kosovare Asllani, Sofia Jakobsson, Antonia Göransson, Marie Hammarström, Lina Nilsson, Johanna Almgren, Caroline Seger, Madelaine Edlund, Malin Levenstad, Sofia Lundgren.

4 stk reserver: Kristin Hammarström, Jessica Landström, Susanne Moberg og Stina Segerström.

Malin Levenstad, Sofia Lundgren samt de fire reserver kom ikke i aktion.

Gymnastik (1)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Jonna Adlerteg, redskabsgymnastik (D)

11. januar 2012 (London) - For-OL, individuelt nr 42


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. januar 2012: Jonna Adlerteg (redskabsgymnastik).

Handboll (28)

damer

18. december 2011 (São Paulo) - VM 2011 nr 9

Kvalifikation til OL blev opnået, da Norge blev verdensmester. Sverige overtog Norges OL-plads, der var opnået med EM-sejren i 2010.


herrer

8. april 2012 (Göteborg) - OL-kvalifikation gruppe 2, nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. juni 2012:

Johan Sjöstrand, Mattias Andersson, Jonas Källman, Fredrik Petersen, Andreas Nilsson, Mattias Gustafsson, Niclas Ekberg, Kim Ekdahl du Rietz, Jonas Larholm, Dalibor Doder, Kim Andersson, Johan Jakobsson, Tobias Karlsson, Magnus Jernemyr.

5. juli 2012: 

Cecilia Grubbström, Gabriella Kain, Matilda Boson, Hanna Fogelström, Annika Fredén, Tina Flognman, Ulrika Ågren, Johanna Wiberg, Linnea Torstenson, Isabella Gulldén, Johanna Ahlm, Anna-Maria Johansson, Therese Islas Helgesson, Jamina Roberts.

Officielle reserver: Mattias Zacrisson og Jessica Helleberg.

Angelica Wallén erstattede Therese Islas Helgesson efter den første kamp.

Judo (1)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Marcus Nyman, 90 kg

1. maj 2012 - verdensranglisten nr 13


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

9. maj 2012: Marcus Nyman (90 kg).

Kanotsport (6)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


1000 m enerkajak, herrer - (Anders Gustafsson)

19. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 2


1000 m toerkajak, herrer - (Marcus Oscarsson / Henrik Nilsson)

19. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 2


200 m enerkajak, damer - (Sofia Paldanius)

21. august 2011 (Szeged) - VM 2011 nr 14

- også med mulighed for start i 500 m enerkajak


500 m toerkajak, damer - (Josefin Nordlöw / Karin Johansson)

17. maj 2012 (Poznań) - Europa-kvalifikation nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. oktober 2011: Anders Gustafsson (1000 m enerkajak).

18. oktober 2011: Marcus Oscarsson, Henrik Nilsson (1000 m toerkajak).

31. maj 2012: Josefin Nordlöw, Karin Johansson (500 m toerkajak)

31. maj 2012: Sofia Paldanius (200 m enerkajak og 500 m enerkajak).

Ridsport (12)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, hold

18. august 2011 (Rotterdam) - EM 2011 nr 4

(Rose Mathisen, Cecilia Dorselius, Tinne Wilhelmsson-Silfvén, Patrik Kittel)

Et hold ved OL består kun af 3 ryttere.


dressur, individuelt

De tre deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


military, hold

28. august 2011 (Luhmühlen) - EM 2011 nr 4

(Dag Albert, Sara Algotsson Ostholt, Niklas Jonsson, Malin Petersen)

Et hold ved OL består af 5 ryttere mod 4 ryttere ved EM.


military, individuelt

De fem deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


springning, hold

16. september 2011 (Madrid) - EM 2011 nr 5

(Malin Baryard-Johnsson, Angelica Augustsson, Henrik von Eckermann, Rolf-Göran Bengtsson)


springning, individuelt

De fire deltagere på holdet deltager også i den individuelle konkurrence


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

9. maj 2012: Patrik Kittel og Tinne Wilhelmsson-Silfvén (dressur).

27. juni 2012: Minna Telde (dressur).

27. juni 2012: Niklas Lindbäck, Sara Algotsson Ostholt, Linda Algotsson, Malin Petersen (military).

8. juli 2012: Rolf-Göran Bengtsson, Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann, Jens Fredricson (springning).

8. juli 2012: Ludvig Svennerstål (military).

Officielle reserver: Rose Mathisen (dressur) og Lisen Bratt Fredricson (springning).

Lisen Bratt Fredricson erstattede Malin Baryard-Johnsson.

Rodd (2)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


singlesculler, herrer - (Lassi Karonen)

3. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 5


singlesculler, damer - (Frida Svensson)

4. september 2011 (Bled) - VM 2011 nr 5


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. oktober 2011: Lassi Karonen (singlesculler) og Frida Svensson (singlesculler).

Segling (14)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laser radial, damer - (Josefin Olsson)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 13


finnjolle, herrer - (Daniel Birgmark)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 14


470-jolle, herrer - (Anton Dahlberg / Sebastian Östling)

11. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 11


elliott 6m, damer

16. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 6

(Anna Kjellberg, Malin Källström, Lotta Harrysson)


starbåd, herrer - (Fredrik Lööf / Max Salminen)

17. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 5


laserjolle, herrer - (Johan Wigforss)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 8


49'er, herrer - (Charlie Enlund Ekberg / Kalle Torlén)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 21


470-jolle, damer - (Lisa Ericsson / Astrid Gabrielsson)

18. december 2011 (Perth) - VM 2011 nr 16


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

31. januar 2012: Josefin Olsson (laser radial).

31. januar 2012: Anton Dahlberg og Sebastian Östling (470-jolle).

31. januar 2012: Anna Kjellberg, Malin Källström, Lotta Harrysson (elliott 6m).

31. januar 2012: Fredrik Lööf og Max Salminen (starbåd).

31. januar 2012: Lisa Ericsson og Astrid Gabrielsson (470-jolle).

21. maj 2012: Rasmus Mygren (laserjolle) og Daniel Birgmark (finnjolle).

19. juni 2012: Jonas von Geijer og Niclas Düring (49'er).

Skytte (4)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen

det er muligt at flytte en af de vundne kvotepladser fra en konkurrence til en anden


skeet, damer - (Therese Lundqvist)

30. marts 2011 (Sydney) - World Cup, 2. afd. nr 5


dobbelt trap, herrer - (Håkan Dahlby)

7. august 2011 (Beograd) - EM 2011 nr 5


skeet, herrer - (Marcus Svensson)

12. august 2011 (Beograd) - EM 2011 nr 5


skeet, herrer - (Stefan Nilsson)

12. august 2011 (Beograd) - EM 2011 nr 8


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

25. november 2011: Therese Lundqvist (skeet).

25. april 2012: Håkan Dahlby (dobbelt trap) og Stefan Nilsson (skeet).

31. maj 2012: Marcus Svensson (skeet).

Simsport - simning (19)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Stefan Nystrand, 50 m fri (H)

7. april 2011 (Eindhoven) - 22,01

- også starberettiget i 100 m fri (48,91)


Lars Frölander, 100 m butterfly (H)

29. juli 2011 (Shanghai) - 52,34


Simon Sjödin, 200 m medley (H)

3. marts 2012 (London) - 2.00,11 / forbedret 22. maj 2012 (Debrecen) - 1.59,44 


4 x 100 m fri, herrer

24. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 11

(Stefan Nystrand, Petter Stymne, Lars Frölander, Robin Andreasson)

udløser to kvotepladser


Sarah Sjöström, 100 m fri (D)

11. marts 2011 (Amsterdam) - 54,43 / forbedret 2. dec 2011 (Eindhoven) - 53,05

- endvidere 50 m fri, 12. april 2012 (Eindhoven) - 24,63

- endvidere 200 m fri, 3. marts 2012 (London) - 1.55,23

- endvidere 100 m butterfly, 3. marts 2012 (London) - 56,79


Therese Alshammar, 50 m fri (D)

17. marts 2011 (Singapore) - 25,04 / forbedret 31. jul 2011 (Shanghai) - 24,14

- endvidere 100 m butterfly, 24. juli 2011 (Shanghai) - 58,20

- endvidere 100 m fri, 14. juni 2012 (Rom) - 54,45


Joline Höstman, 100 m bryst (D)

26. marts 2011 (Stockholm) - 1.07,99

- endvidere 200 m bryst, 24. marts 2012 (Stockholm) - 2.26,32


Rebecca Ejdervik, 100 m bryst (D)

30. marts 2011 (Victoria) - 1.07,58


Jennie Johansson, 100 m bryst (D)

7. april 2011 (Eindhoven) - 1.08,48 / forbedret 3. mar 2012 (London) - 1.07,10

OBS! Tre svømmere har klaret A-kravet i 100 m bryst. Kun to svømmere kan deltage.


Martina Granström, 200 m butterfly (D)

27. juli 2011 (Shanghai) - 2.08,01

- endvidere 100 m butterfly, 25. maj 2012 (Debrecen) - 58,07


Stina Gardell, 400 m medley (D)

22. april 2012 (Mission Viejo) - 4.40,16 / forbedret 21. maj 2012 (Debrecen) - 4.38,46

- endvidere 200 m medley, 23. maj 2012 (Debrecen) - 2.12,29


Therese Svendsén, 100 m ryg (D)

21. juni 2012 - kvalificeret på invitationstid (1.01,52)

- også kvalificeret i 200 m ryg (2.13,08)


4 x 100 m fri, damer

24. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 10

(Ida Marko-Varga, Gabriella Fagundez, Michelle Coleman, Petra Granlund)

udløser to kvotepladser


4 x 200 m fri, damer

28. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 12

(Ida Marko-Varga, Gabriella Fagundez, Sarah Sjöström, Stina Gardell)

udløser to kvotepladser


4 x 100 m medley, damer

30. juli 2011 (Shanghai) - VM 2011 nr 10

(Sarah Sjöström, Joline Höstman, Martina Granström, Ida Marko-Varga)

udløser to kvotepladser


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. oktober 2011: Therese Alshammar og Sarah Sjöström.

25. april 2012: Jennie Johansson og Martina Granström.

31. maj 2012: Stefan Nystrand og Stina Gardell.

31. maj 2012: Ida Marko-Varga, Gabriella Fagundez, Michelle Coleman (4 x 100 m fri).

18. juni 2012: Therese SvendsénJoline Höstman og Lars Frölander.

Deltagelse i 4 x 100 m fri (H) og 4 x 200 m fri (D) er afstået.

Kun 12 af 19 kvotepladser anvendes.

Simsport - simhopp (2)

kvotepladser opnået i udspring tilhører nationen


3 m vippe, damer - (Anna Lindberg)

12. marts 2011 (Torino) - EM 2011 nr 1


tårnspring, herrer - (Christofer Eskilsson)

24. februar 2012 (London) - World Cup nr 11


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

2. marts 2012: Anna Lindberg (3 m vippe) og Christofer Eskilsson (tårnspring).

Taekwondo (2)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


-67 kg (D) - (Elin Johansson)

30. juni 2011 (Baku) - OL-kvalifikation nr 3


-58 kg (H) - (Uno Sanli)

27. januar 2012 (Kazan) - Europa-kvalifikation nr 3


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

9. maj 2012: Elin Johansson (-67 kg) og Uno Sanli (-58 kg).

Tennis (3)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Sofia Arvidsson, damesingle

11. juni 2012 - WTA-verdensrangliste nr 48


Robert Lindstedt, herredouble

11. juni 2012 - ATP-verdensrangliste nr 10


Johan Brunström, herredouble

11. juni 2012 - udvalgt som makker til Robert Lindstedt


mixeddouble - (Sofia Arvidsson og Robert Lindstedt)

26. juni 2012 - udtaget af ITF


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

14. juni 2012: udtaget Robert Lindstedt og Johan Brunströms (herredouble).

21. juni 2012: udtaget Sofia Arvidsson (damesingle).

Triathlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


damer - (Lisa Nordén)

31. maj 2012 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 11


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

18. oktober 2011: Lisa Nordén.

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2012 - senest opdateret 8. februar 2017