Oversigt over vundne svenske kvotepladser til OL 2024 i Paris.

Status pr 18. februar 2024: 70 kvotepladser i 11 idrætter.

Det forventes, at Sverige vil optjene omkring 120 kvotepladser i alt.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Friidrott (7)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Carolina Wikström - maratonløb (D)

4. december 2022 (Valencia) - 2:26.14

- forbedret til 2:24.30, 18. februar 2024 (Sevilla)


Perseus Karlström - 20 km kapgang (H)

12. februar 2023 (Melbourne) - 1:19.27

- forbedret til 1:17.39, 19. august 2023 (Budapest)


Daniel Ståhl - diskoskast (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 67,57 m

- forbedret til 71,46 m, 21. august (Budapest)


Armand Duplantis - stangspring (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 6,05 m

- forbedret til 6,23 m, 17. september (Eugene)

 

Fanny Roos - kuglestød (D)

15. juli 2023 (Bottnaryd) - 19,29 m


Andreas Kramer - 800 m (H)

24. august 2023 (Budapest) - 1.44,57


Suldan Hassan - maratonløb (H)

18. februar 2024 (Sevilla) - 2:07.36


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Armand Duplantis (stangspring)

21. november 2023: Daniel Ståhl (diskoskast)

21. november 2023: Perseus Karlström (20 km kapgang)

21. november 2023: Thobias Montler (længdespring)


Boxning (1)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Nebil Mahmud Ibrahim - 57 kg (H)

28. juni 2023 (Nowy Targ) - European Games 2023 nr 3-4


Bordtennis (3)

kvotepladser opnået i bordtennis (hold) tilhører nationen

 

hold (H)

17. september 2023 (Malmö) - hold-EM 2023 nr 1

(Truls Möregårdh, Mattias Falck, Anton Källberg, Kristian Karlsson, Jon Persson)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: herrehold (tre herrer + 1 reserve)


Brottning (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


53 kg (D) - (Jonna Malmgren)

22. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 5


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Jonna Malmgren (53 kg)


Cykelsport (2)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej (H) - (Lucas Eriksson)

6. august 2023 (Glasgow) - VM 2003 nr 32

1 kvoteplads som bedste nation fra VM 2023, der ikke er kvalificeret via nationsranglisten pr 17. oktober 2023.


landevej (D)

17. oktober 2023 - Nationsranglisten nr 27

1 kvoteplads


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Jenny Rissveds (mountainbike)


Handboll (14)


herrer

28. januar 2024 (Köln) - EM 2024 nr 3


Kanotsport (5)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


enerkajak 500 m (D) - (Melina Andersson)

26. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 9


enerkajak 1000 m (H) - (Martin Nathell)

26. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 8


toerkajak 500 m (D) - (Linnea Stensils og Moa Wikberg)

27. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 6


slalom, enerkajak (H) - (Isak Ohrström)

23. september 2023 (Lee Valley) - VM 2023 nr 12


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Linnea Stensils og Moa Wikberg (K2 500 m)


Ridsport (9)

kvotepladser opnået i ridesport tilhører nationen


dressur, hold

7. august 2022 (Herning) - VM 2022 nr 4

(Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Jeanna Högberg)


springning, hold

12. august 2022 (Herning) - VM 2022 nr 1

(Henrik von Eckermann, Malin Baryard-Johnsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson)


military, hold

18. september 2022 (Pratoni del Vivaro) - VM 2022 nr 6

(Frida Andersen, Aminda Ingulfson, Sofia Sjöborg, Malin Josefsson)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: dressur, hold

21. november 2023: military, hold

21. november 2023: springning, hold


Segling (8)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


470-jolle (mix) - (Anton Dahlberg og Lovisa Karlsson)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 6


nacra 17 (mix) - (Emil Järudd og Hanna Jonsson)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 3


49'er FX (D) - (Vilma Bobeck og Rebecca Netzler)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 1


ILCA 6 (D) - (Josefin Olsson)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 7


ILCA 7 (H) - (Emil Bengtson)

30. januar 2024 (Adelaide) - VM 2024 nr 30


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Josefin Olsson (ILCA 6)

21. november 2023: Vilma Bobeck og Rebecca Netzler (49'er FX)

21. november 2023: Anton Dahlberg og Josefin Olsson (470-jolle)


Skytte (4)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


trap (H) - (Rickard Levin-Andersson)

27. august 2022 (Larnaca) - EM 2022 nr 2


skeet (H) - (Stefan Nilsson)

9. oktober 2022 (Osijek) - VM 2022 nr 4


skeet (H) - (Marcus Svensson)

25. juni 2023 (Wrocław) - European Games 2023 nr 1


10 m luftriffel (H) - (Victor Lindgren)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 1


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Stefan Nilsson (skeet)


Simsport - simning (15)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Louise Hansson - 100 m butterfly (D)

11. marts 2023 (Edinburgh) - 57,84

- forbedret til 57,00, 14. april 2023 (Stockholm) 

+ 100 m ryg: 2. december 2023 (Rotterdam) - 59,95


Sarah Sjöström - 100 m fri (D)

18. marts 2023 (Saint-Germain-en-Laye) - 53,44

- forbedret til 52,99, 16. april 2023 (Stockholm)  

+ 50 m fri: 29. juli 2023 (Fukuoka) - 23,61

+ 100 m butterfly: 15. oktober 2023 (Athen) - 56,92


Erik Persson - 200 m bryst (H)

21. april 2023 (Bergen) - 2.09,35


Michelle Coleman - 50 m fri (D)

20. maj 2023 (Monaco) - 24,53

- forbedret til 24,51, 28. juli 2023 (Fukuoka)

+ 100 fri: 28. juli 2023 (Fukuoka) - 53,41


Sophie Hansson - 100 m bryst (D)

24. juli 2023 (Fukuoka) - 1.06,19


Victor Johansson - 800 m fri (H)

3. december 2023 (Rotterdam) - 7.50,14

- forbedret til 7.47,04, 13. februar 2024 (Doha)

+ 400 m fri: 11. februar 2024 (Doha) - 3.46,20

+ 1500 m fri: 17. februar 2024 (Doha) - 14.58,73


Björn Seeliger - 50 m fri (H)

16. februar 2024 (Doha) - 21,67


4 x 100 fri (D)

11. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 5

- 23. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 5 - 3.34,17

(Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Sara Junevik, Louise Hansson)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 fri (H)

11. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 16

- 11. februar 2024 (Doha) - VM 2024, nr 9 - 3.15,37

(Robin Hanson, Björn Seeliger, Isak Eliasson, Marcus Holmquist)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 medley (mix)

14. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 9

- 26. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 9 - 3.45,85

(Hanna Rosvall, Erik Persson, Louise Hansson, Björn Seeliger)

+ to kvotepladser til holdet.


4 x 100 medley (D)

18. februar 2024 - kombineret VM 2023 og VM 2024 - nr 5

- 30. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023, nr 5 - 3.56,32

(Michelle Coleman, Sophie Hansson, Louise Hansson, Sarah Sjöström)

+ to kvotepladser til holdet.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Sarah Sjöström (50 m fri)

21. november 2023: Michelle Coleman (50 m fri og 100 m fri)

21. november 2023: Sophie Hansson (100 m bryst)

21. november 2023: Louise Hansson (100 m butterfly)

21. november 2023: Erik Persson (200 m bryst)

21. november 2023: 4 x 100 m medley (D) 

21. november 2023: 4 x 100 m fri (D) 


Simsport - simhopp (1)

kvotepladser opnået i udspring tilhører nationen


3 m vippe (D) - (Emilia Nilsson Garip)

20. juli 2023 (Fukuoka) - VM 2023 nr 8


I følgende idrætter opnåede Sverige også kvotepladser til OL 2020:

Badminton (0)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Bågskytte (0)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


Fotboll (0)


Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Gymnastik (0)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Judo (0)

kvotepladser opnået i judo er personlige


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: Marcus Nyman (90 kg)


Rodd (0)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen

 

Skateboard (0)

kvotepladser opnået i skateboard er personlige


Tennis (0)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Tyngdlyftning (0)

kvotepladser opnået i vægtløftning er personlige


Idrætsgren, hvor Sverige ikke opnåede kvotepladser til OL 2020:

Volleyboll (0)

kvotepladser opnået i beachvolley tilhører nationen


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

21. november 2023: David Åhman og Jonatan Hellvig (beachvolley)


siden er lavet af Morten Jensen, august 2022 - senest opdateret 19. februar 2024