Oversigt over vundne norske kvotepladser til OL 2024 i Paris.

Status pr 28. maj 2024: 90 kvotepladser i 14 idrætter.

Det forventes, at Norge vil optjene omkring 100 kvotepladser i alt.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrett (17)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Zerei Mezngi - maratonløb (H)

4. december 2022 (Valencia) - 2:07.10


Sander Skotheim - tikamp (H)

28. maj 2023 (Götzis) - 8590 point


Karsten Warholm - 400 m hæk (H)

2. juli 2023 (Stockholm) - 47,57

- forbedret til 46,51 den 21. juli 2003 (Monaco)


Line Kloster - 400 m hæk (D)

2. juli 2023 (La Chaux-de-Fonds) - 54,57


Jakob Ingebrigtsen - 1500 m (H)

16. juli 2023 (Chorzów) - 3.27,14


Markus Rooth - tikamp (H)

16. juli 2023 (Espoo) - 8608 point


Karoline Bjerkeli Grøvdal - 5000 m (D)

23. juli 2023 (London) - 14.45,24


Narve Gilje Nordås - 1500 m (H)

23. juli 2023 (London) - 3.29,47


Håvald Ingvaldsen - 400 m (H)

20. august 2023 (Budapest) - 44,39


Sondre Guttormsen - stangspring (H)

26. august 2023 (Norrköping) - 5,82 m


Sondra Nordstad Moen - maratonløb (H)

3. december 2023 (Fukuoka) - 2:07.16


Pål Haugen Lillefosse - stangspring (H)

6. februar 2024 (Uppsala) - 5,82 m


4 x 400 m (D)

4. maj 2024 (Nassau) - VM-stafet 2024 nr 5

(Josefine Eriksen, Amalie Iuel, Elisabeth Slettum, Henriette Jæger, Astri Ertzgaard)

5 kvotepladser


Boksing (2)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Omar Shiha - +92 kg (H)

11. marts 2024 (Busto Arsizio) - 1. OL-kvalifikation nr 1-4


Sunniva Hofstad - 76 kg (D)

11. marts 2024 (Busto Arsizio) - 1. OL-kvalifikation nr 1-4


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Sunniva Hofstad (76 kg)

14. maj 2024: Omar Shiha (+92 kg)

Bryting (1)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


62 kg (D) - (Grace Bullen)

21. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 3


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Grace Bullen (62 kg)

Sykling (6)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, enkeltstart (H) - (Tobias Svendsen Foss)

11. august 2023 (Stirling) - VM 2023 nr 11

giver startret, men giver ingen kvoteplads.


landevej (H)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 14

= 2 kvotepladser, samt en startret i enkeltstart.


landevej (D)

17. oktober 2023 - nationsranglisten nr 18

= 2 kvotepladser, samt en startret i enkeltstart.


bane, omnium (D)

14. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 9


mountainbike (H)

26. maj 2024 - nationsranglisten nr 15

= 1 kvoteplads.


Håndball (28)

damer

20. november 2022 (Ljubljana) - EM 2022 nr 1

17. december 2023 (Herning) - VM 2023 nr 2


damer

17. marts 2024 (Tatabánya) - OL-kvalifikation gruppe 3 nr 1


Padling (4)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


500 m firerkajak (D)

25. august 2023 (Duisburg) - VM 2023 nr 9

(Maria Virik, Anna Sletsjøe, Hedda Oritsland, Kristine Amundsen)


Hestesport (2)

kvotepladser opnået i ridesport tilhører nationen


dressur, individuelt - (Isabel Freese)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 1


springning, individuelt - (Marie Valdar Longem)

31. december 2023 - olympisk rangliste region A nr 2


Roing (10)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


letvægtsdobbeltsculler (H) - (Lars Benske og Ask Jarl Tjøm)

7. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 6


dobbeltsculler (H) - (Jan Oscar Stabe Helvig og Kristoffer Brun)

10. september 2023 (Beograd) - VM 2023 nr 9


dobbeltsculler (D) - (Thea Helseth og Jenny Marie Rorvik)

10. september 2023 (Beograd) - VM 2023 top-6


dobbeltfirer (H)

21. maj 2024 (Luzern) - OL-kvalifikation nr 1

(Kristoffer Brun, Oscar Helvig, Jonas Juel, Erik André Solbakken)


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Thea Helseth og Inger Seim Kavlie (dobbeltsculler).

14. maj 2024: Lars Benske og Ask Jarl Tjøm (letvægtsdobbeltsculler).

Seiling (5)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


49'er FX (D) - (Pia Dahl Andersen og Nora Edland)

17. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 8


windsurfing (D) - (Mina Mobekk)

18. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 4


ILCA 7 (H) - (Hermann Tomasgaard)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 top-10


ILCA 6 (D) - (Line Flem Høst)

19. august 2023 (Den Haag) - VM 2023 nr 19


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Line Flem Høst (ILCA 6).

14. maj 2024: Mina Mobekk (windsurfing).

14. maj 2024: Hermann Tomasgaard (ILCA 7).

14. maj 2024: Marie Rønningen og Helene Næss (49'er FX).

Skyting (6)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


50 m riffel (H) - (Jon-Hermann Hegg)

14. september 2022 (Wrocław) - EM 2022 nr 2


50 m riffel (D) - (Jenny Stene)

21. oktober 2022 (Cairo) - VM 2022 nr 2


10 m luftriffel (D) - (Jeanette Hegg Duestad)

11. marts 2023 (Tallinn) - EM 2023 nr 1


Skeet (H) - (Erik Watndal)

19. august 2023 (Baku) - VM 2023 nr 6


10 m luftriffel (D) - (Synnøve Berg)

16. april 2024 (Rio de Janeiro) - OL-kvalifikation nr 3


50 m riffel (H) - (Ole Martin Halvorsen)

19. april 2024 (Rio de Janeiro) - OL-kvalifikation nr 3


Svømming (3)

kvotepladser opnået i svømning er personlige


Henrik Christiansen - 800 m fri (H)

16. april 2023 (Stockholm) - 7.51,43

- forbedret til 7.49,39 den 22. april 2023 (Bergen)

+ 1500 m fri: 21. april 2023 (Bergen) - 14.57,85


Jon Jøntved - 800 m fri (H)

22. april 2023 (Bergen) - 7.48,97


Nicholas Lia - 50 m fri (H)

28. juli 2023 (Fukuoka) - 21,94


Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


+80 kg (H) - (Richard Ordemann)

9. marts 2024 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1-2


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Richard André Ordemann (+80 kg)

Triatlon (4)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


mix-stafet

17. maj 2024 (Huatulco) - OL-kvalifikation nr 1

(Vetle Bergsvik Thorn, Lotte Miller, Casper Stornes, Solveig Løvseth)


Vektløfting (1)

kvotepladser opnået i vægtløftning er personlige


Solfrid Koanda - 81 kg (D)

28. april 2024 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 4


Olympiatoppen har udtaget:

14. maj 2024: Solfrid Koanda (81 kg)

Idrætter, hvor Norge opnåede kvotepladser til OL 2020:

Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Turn (0)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Tennis (0)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Volleyball (0)

kvotepladser opnået i volleyball (beach) tilhører nationen


siden er lavet af Morten Jensen, september 2022 - senest opdateret 28. maj 2024