Oversigt over vundne norske kvotepladser til OL 2020 (2021) i Tokyo.

Resultat: 93 kvotepladser i 14 idrætter.

Olympiatoppen har udtaget 92 atleter - samt 3 reserver - til OL 2020.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrett (15)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Håvard Haukenes - 50 km kapgang (H)

23. marts 2019 (Dudince) - 3:42.50


Ola Stunes Isene - diskoskast (H)

30. maj 2019 (Stockholm) - 66,65


Amalie Iuel - 400 m hæk (D)

2. juni 2019 (Gliwice) - 55,15 - forbedret 1. oktober 2019 (Doha) - 54,72


Filip Ingebrigtsen - 5000 m (H)

6. juni 2019 (Rom) - 13.11,75

+ 1500 m: 5. juli 2019 (Lausanne) - 3.30,82


Eivind Henriksen - hammerkast (H)

9. juni 2019 (Fränkisch-Crumbach) - 78,25


Karsten Warholm - 400 m hæk (H)

13. juni 2019 (Oslo) - 47,33 - forbedret 29. august 2019 (Zürich) - 46,92


Karoline Bjerkeli Grøvdal - 3000 m forhindringsløb (D)

13. juni 2019 (Oslo) - 9.28,99 - forbedret 29. august 2019 (Zürich) - 9.20,69

+ 5000 m: 21. juli 2019 (London) - 14.51,66


Jakob Ingebrigtsen - 1500 m (H)

5. juli 2019 (Lausanne) - 3.30,16

+ 5000 m: 10. juni 2021 (Firenze) - 12.48,45


Sondre Guttormsen - stangspring (H)

24. juli 2019 (Leverkusen) - 5,80


Sondre Moen - 10.000 m (H)

31. august 2019 (Kristiansand) - 27.24,78

+ maratonløb: 1. december (Valencia) - 2:06.16


Hedda Hynne - 800 m (D)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 20 (1245 p)


Narve Gilje Nordås - 5000 m (H)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 45 (1182 p)


Martin Roe - tikamp (H)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 16 (1243 p)


Line Kloster - 400 m hæk (D)

30. juni 2021 - verdensranglisten nr 47 (1189 p)


Lene Retzius - stangspring (D)

3. juli 2021 - vakant plads - verdensranglisten nr 41 (1150 p)


Olympiatoppen har udtaget:

15. juni 2021: Karoline Bjerkeli Grøvdal (5000 m / 10.000 m)

15. juni 2021: Sondre Mogens Guttormsen (stangspring)

15. juni 2021: Håvard Haukenes (50 km kapgang)

15. juni 2021: Eivind Prestgård Henriksen (hammerkast)

15. juni 2021: Hedda Hynne (800 m)

15. juni 2021: Filip Ingebrigtsen (1500 m)

15. juni 2021: Jakob Ingebrigtsen (1500 m / 5000 m)

15. juni 2021: Henrik Ingebrigtsen - afbud / ikke kvalificeret 

15. juni 2021: Ola Stunes Isene (diskoskast)

15. juni 2021: Amalie Iuel (400 m hæk)

15. juni 2021: Sondre Nordstad Moen (maratonløb)

15. juni 2021: Karsten Warholm (400 m hæk)

3. juli 2021: Narve Gilje Nordås (5000 m)

3. juli 2021: Martin Roe (tikamp)

3. juli 2021: Line Kloster (400 m hæk)

3. juli 2021: Lene Onsrud Retzius (stangspring)

Sykling (9)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen

landevej, linjeløb (H)

22. oktober 2019 - UCI's nationsrangliste nr 12

4 kvotepladser samt 1 startret i enkeltstart


landevej, linjeløb (D)

22. oktober 2019 - UCI's nationsrangliste nr 12

2 kvotepladser samt 1 startret i enkeltstart


bane, omnium (D)

1. marts 2020 - UCI's nationsrangliste nr 17

1 kvoteplads


mountainbike, cross country (H)

18. maj 2021 - UCI's olympiske nationsrangliste nr 18

1 kvoteplads

BMX-racing (H) - (Tore Navrestad)

1. juni 2021 - UCI's eliterangliste pr 3. marts 2020 nr 25


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Anita Yvonne Stenberg (omnium)

15. juni 2021: Tore Navrestad (BMX)

15. juni 2021: Katrine Aalerud (landevej)

15. juni 2021: Stine Borgli (landevej)

15. juni 2021: Sven Erik Bystrøm (landevej) - afbud

15. juni 2021: Tobias Svendsen Foss (landevej)

15. juni 2021: Markus Hoelgaard (landevej)

15. juni 2021: Andreas Rikardsen Leknessund (landevej)

15. juni 2021: Erik Hægstad (mountainbike)

3. juli 2021: Tobias Halland Johannessen (landevej)

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Viktor Hovland - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 9


Kristian Krogh Johannessen - herrer

21. juni 2021 - olympisk rangliste nr 60


Marianne Skarpnord - damer

28. juni 2021 - olympisk rangliste nr 50


Tonje Daffinrud - damer

3. juli 2021 - vakant plads


Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2021: Viktor Hovland 

3. juli 2021: Kristian Krogh Johannessen 

3. juli 2021: Marianne Skarpnord 

3. juli 2021: Tonje Daffinrud 

Marianne Skarpnord meldte afbud.

Turn (2)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Julie Erichsen - idrætsgymnastik, individuelt (D)

5. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 83


Sofus Heggemsnes - idrætsgymnastik, individuelt (H)

7. oktober 2019 (Stuttgart) - VM mangekamp nr 51

 

Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2021: Julie Dicko Erichsen (idrætsgymnastik)

3. juli 2021: Sofus Heggemsnes (idrætsgymnastik)

Håndball (28)

herrer

14. marts 2021 (Podgorica) - OL-kvalifikation, nr 1


damer

21. marts 2021 (Podgorica) - OL-kvalifikation, nr 2

 

Olympiatoppen har udtaget:

3. juli 2021: Katrine Lunde, Silje Solberg, Camilla Herrem, Marit Røsberg Jacobsen, Sanna Solberg-Isaksen, Kristine Breistøl, Veronica Kristiansen, Nora Mørk, Stine Bredal Oftedal, Henny Reistad, Stine Ruscetta Skogrand, Marta Tomac, Kari Brattset Dale, Marit Malm Frafjord, Vilde Ingeborg Johansen (damer - inkl. en reserve).

3. juli 2021: Torbjørn Sittrup Bergerud, Kristian Sæverås, Kristian Bjørnsen, Kevin Maagerø Gulliksen, Magnus Jøndal, Magnus Fredriksen, Gøran Søgard Johannessen, Christian O´Sullivan, Harald Reinkind, Magnus Abelvik Rød, Sander Sagosen, Kent Robin Tønnesen, Magnus Gullerud, Bjarte Myrhol, Petter Øverby (herrer - inkl. en reserve).

Padling (1)

kvotepladser opnået i kano og kajak tilhører nationen


K1 1000 m (H) - (Lars Magne Ullvang)

13. maj 2021 (Szeged) - Europa-kvalifikation nr 3


Olympiatoppen har udtaget:

15. juni 2021: Lars Magne Ullvang (K1 1000 m)

Hestesport (2)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


dressur, individuelt - (Ellen Birgitte Farbrot)

31. december 2019 - olympisk rangliste for region A nr 2


springning, individuelt - (Geir Gulliksen)

31. december 2019 - olympisk rangliste for region A nr 2

 

Olympiatoppen har udtaget:

5. juli: Geir Gulliksen (springning) 

kvotepladsen i dressur anvendes ikke.

Roing (7)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


letvægts-dobbeltsculler (H) - (Are Strandli / Kristoffer Brun)

29. august 2019 (Linz-Ottenheim) - VM 2019 nr 4


dobbeltfirer (H)

29. august 2019 (Linz-Ottenheim) - VM 2019 nr 7

(Olaf Tufte, Erik Solbakken, Martin Helseth, Oscar Stabe Helvig)


singlesculler (H) - (Kjetil Borch)

30. august 2019 (Linz-Ottenheim) - VM 2019 nr 3


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Kjetil Borch (singlesculler)

12. maj 2021: Kristoffer Brun og Are Strandli (letvægts-dobbeltsculler)

12. maj 2021: Martin Helseth, Oscar Stabe Helvig, Erik Solbakken, Olaf Tufte (dobbeltfirer)

15. juni 2021: Jens Nikolaj Holm (reserve)

Seiling (8)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laserjolle (H) - (Hermann Tomasgaard)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 7


laser radial (D) - (Line Flem Høst)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 17


49'er FX (D) - (Ragna Agerup / Maia Agerup)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 9


windsurfing RS:X (H) - (Sebastian Wang-Hansen)

10. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 17


finnjolle (H) - (Anders Pedersen)

18. maj 2019 (Athen) - EM 2019 nr 9


nacra 17 (mix) - (Nicholas Fadler Martinsen / Martine Steller Mortensen)

8. december 2019 (Auckland) - VM 2019 nr 21


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Line Flem Høst (laser radial)

12. maj 2021: Nicholas Fadler Martinsen og Martine Steller Mortensen (nacra 17)

12. maj 2021: Helene Næss og Marie Rønningen (49'er FX)

12. maj 2021: Hermann Tomasgaard (laserjolle)

12. maj 2021: Anders Pedersen (finnjolle)

3. juli 2021: Endre Funnemark (RS:X)

Skyting (5)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


50 m riffel (H) - (Henrik Larsen)

7. september 2018 (Changwon) - VM 2018 nr 3


skeet (H) - (Erik Watndal)

14. september 2018 (Changwon) - VM 2018 nr 2


50 m riffel (D) - (Jeanette Hegg Duestad)

28. april 2019 (Beijing) - World Cup 2019, 2. afd nr 3


50 m riffel (D) - (Katrine Lund)

29. maj 2019 (München) - World Cup 2019, 3. afd nr 3


50 m riffel (H) - (Simon Claussen)

29. august 2019 (Rio de Janeiro) - World Cup, 4. afd nr 4


Olympiatoppen har udtaget:

15. juni 2021: Jeanette Hegg Duestad (riffel)

15. juni 2021: Jenny Østre Stene (riffel)

15. juni 2021: Henrik Larsen (riffel)

15. juni 2021: Jon-Hermann Hegg (riffel)

15. juni 2021: Erik Watndal (riffel)

Svømming (5)

kvotepladser opnået i svømning er personlige


Henrik Christiansen - 800 m fri (H)

6. april 2019 (Bergen) - 7.51,88 - forbedret 24. jul 2019 (Gwangju) - 7.41,28

+ 1500 m fri - 28. juli 2019 (Gwangju) - 14.45,35

+ 400 m fri - invitation (3.46,87)


Anne Tuxen - tårnspring (D)

4. maj 2021 (Tokyo) - World Cup 2021, nr 19


Ingeborg Løyning - 100 m ryg (D)

20. maj 2021 (Budapest) - 1.00,23

+ 200 m ryg - invitation (2.13,25)


Tomoe Zenimoto Hvas - 200 m medley (H)

12. juni 2021 (Bergen) - 1.59,44

+ 100 m butterfly - invitation (52,46)

+ 200 m butterfly - invitation (1.57,80)


André Klippenberg Grindheim - 100 m bryst (H)

30. juni 2021 - invitation (1.00,23)


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Henrik Christiansen (800 m fri / 1500 m fri)

15. juni 2021: Tomoe Zenimoto Hvas (200 m medley)

15. juni 2021: Ingeborg Vassbekk Løyning (100 m ryg)

3. juli 2021: André Klippenberg Grindheim (100 m bryst)

3. juli 2021: Anne Vilde Tuxen (tårnspring)

Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


80 kg (H) - (Richard Ordemann)

7. maj 2021 (Sofia) - Europa-kvalifikation nr 1-2


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Richard André Ordemann (80 kg)

Tennis (0)

kvotepladser opnået i tennis er personlige


Casper Ruud - herresingle

14. juni 2021 - ATP-ranglisten nr 15

- ønsker ikke at deltage 

Triatlon (4)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


herrer - (Kristian Blummenfelt)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 3


herrer - (Gustav Iden)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 10


herrer - (Casper Stornes)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 26


damer - (Lotte Miller)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 36


Olympiatoppen har udtaget:

12. maj 2021: Kristian Blummenfelt 

12. maj 2021: Gustav Iden

15. juni 2021: Lotte Miller

15. juni 2021: Casper Stornes

Volleyball (2)

kvotepladser opnået i volleyball (beach) tilhører nationen


beachvolley (H) - (Anders Mol / Christian Sørum)

14. juni 2021 - olympisk kvalifikationsrangliste nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

15. juni 2021: Anders Berntsen Mol / Christian Sandlie Sørum (beachvolley)

siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 8. august 2021