Oversigt over vundne finske kvotepladser til OL 2020 i Tokyo.

Status pr 16. august 2019: 11 kvotepladser i 4 idrætter

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af Suomen Olympiakomitea.

Yleisurheilu (6)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Veli-Matti Partanen - 50 km kapgang (H)

23. marts 2019 (Dudince) - 3:46.54


Topi Raitanen - 3000 m forhindringsløb (H)

11. juni 2019 (Turku) - 8.21,47


Antti Ruuskanen - spydkast (H)

16. juni 2019 (Raasepori) - 85,15


Oliver Helander - spydkast (H)

22. juni 2019 (Kuortane) - 86,93


Annimari Korte - 100 m hæk (D)

24. juli 2019 (Joensuu) - 12,72


Reete Hurske - 100 m hæk (D)

24. juli 2019 (Joensuu) - 12,78


Purjehdus (2)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laser radial (D) - (Monika Mikkola)

9. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 4


laserjolle (H) - (Kaarle Tapper)

10. august 2018 (Århus) - VM 2018 nr 12


Ammunta (2)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


skeet (H) - (Lari Pesonen)

11. maj 2019 (Changwon) - World Cup 2019, 3.afd nr 5


trap (D) - (Satu Mäkelä-Nummela)

16. august 2019 (Lahti) - World Cup 2019, 4.afd nr 2


Uinti (1)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Matti Mattsson - 200 m bryst (H)

12. april 2019 (Stockholm) - 2.10,30


Nedenstående idrætter var med finsk OL-deltagelse i 2016, og hvor det stadig er muligt at kvalificere sig.

Sulkapallo (0)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Nyrkkeily (0)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Pöytätennis (0)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Paini (0)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


Jousiammunta (0)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


Pyöräily (0)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


Golf (0)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Telinevoimistelu (0)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Judo (0)

kvotepladser opnået i judo tilhører nationen


Ratsastus (0)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


Taekwondo (0)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


Painonnosto (0)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører nationen


siden er lavet af Morten Jensen, juli 2018 - senest opdateret 16. august 2019