Oversigt over vundne finske kvotepladser til OL 2016 i Rio de Janeiro.

Resultat: 55 kvotepladser i 16 idrætter.

54 finske atleter deltog i OL 2016.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Yleisurheilu (17)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Anne-Mari Hyryläinen, maratonløb (D)

23. januar 2015 (Doha) - 2:35.17 / forbedret 17. apr 2016 (Hamburg) - 2:34.12


Veli-Matti "Aku" Partanen, 50 km kapgang (H)

21. marts 2015 (Dudinice) - 3:49.02


Aleksi Ojala, 50 km kapgang (H)

21. marts 2015 (Dudinice) - 3:57.14 / forbedret 19. marts 2016 (Dudince) - 3:46.25


Sandra Eriksson, 3000 m forhindringsløb (D)

2. august 2015 (Pori) - 9.36,90  / forbedret 16. jun 2016 (Stockholm) - 9.31,88


Minna Nikkanen, stangspring (D)

2. august 2015 (Pori) - 4,56 m / forbedret 13. feb 2016 (Växjö) - 4,61 m


Sanni Utriainen, spydkast (D)

8. august 2015 (Kuortane) - 63,03 m


Jarkko Kinnonen, 50 km kapgang (H)

29. august 2015 (Beijing) - 4:02.07 / forbedret 19. marts 2016 (Dudince) - 3:50.40

20 km kapgang: 7. maj 2016 (Roma) - 1:24.00


Wilma Murto, stangspring (D)

9. januar 2016 (Nastola) - 4,50 m / forbedret 31. jan 2016 (Zweibrücken) - 4,71 m


Kristiina Mäkelä, trespring (D)

6. februar 2016 (Mustasaari) - 14,20 m


Johanna Peiponen, 10.000 m (D)

21. maj 2016 (Kempele) - 31.42,9


Nooralotta Neziri, 100 m hæk (D)

19. juni 2016 (Lapinlahti) - 12,82 / forbedret 25. juni 2016 (Kuortane) - 12,81


Linda Sandblom, højdespring (D)

25. juni 2016 (Kuortane) - 1,93 m


David Söderberg, hammerkast (H)

29. juni 2016 (Turku) - 77,60 m


Oskari Mörö, 400 m hæk (H)

8. juli 2016 (Amsterdam) - 49,24


spydkast, herrer

Fire spydkastere har klaret OL-kravet (83,00 m) - men kun tre kan udtages.

1. Tero Pitkämäki

15. maj 2015 (Doha) - 88,62 m / 25. juni 2015 (Turku) - 89,09 m

2. Antti Ruuskanen

15. maj 2015 (Doha) - 86,61 m / 2. august 2015 (Pori) - 88,98 m

3. Ari Mannio

7. juni 2015 (Raasepori) - 86,82 m

4. Teemu Wirkkala

7. juni 2015 (Raasepori) - 83,34 m / 25. juni 2015 (Turku) - 84,39 m


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

13. oktober 2015: Tero Pitkämäki (spydkast)

13. oktober 2015: Antti Ruuskanen (spydkast)

9. december 2015: Aku Partanen (50 km kapgang)

9. december 2015: Minna Nikkanen (stangspring)

31. marts 2016: Jarkko Kinnunen (50 km kapgang)

31. marts 2016: Aleksi Ojala (50 km kapgang)

31. marts 2016: Sandra Eriksson (3000 m forhindringsløb)

31. marts 2016: Anne-Mari Hyryläinen (maratonløb)

31. marts 2016: Wilma Murto (stangspring)

31. marts 2016: Kristiina Mäkelä (trespring)

1. juni 2016: Johanna Peiponen (10.000 m)

18. juli 2016: Oskari Mörö (400 m hæk)

18. juli 2016: David Söderberg (hammerkast)

18. juli 2016: Nooralotta Neziri (100 m hæk)

18. juli 2016: Linda Sandblom (højdespring)

18. juli 2016: Sanni Utriainen (spydkast)

24. juli 2016: Ari Mannio (spydkast)

Johanna Peiponen måtte melde afbud på grund af skade.

Sulkapallo (1)

kvotepladser opnået i badminton er personlige


Nanna Vainio, damesingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 60


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Nanna Vainio (damesingle)

Nyrkkeily (1)

kvotepladser opnået i boksning er personlige


Mira Potkonen, 60 kg (D)

24. maj 2016 (Astana) - VM 2016, nr 3-4


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Mira Potkonen (60 kg)

Pöytätennis (1)

kvotepladser opnået i bordtennis er personlige


Benedek Olah, herresingle

5. maj 2016 - verdensranglisten nr 74


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Benedek Olah (herresingle)

Paini (3)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk stil 85 kg, herrer - (Rami Hietaniemi)

9. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015, nr 5-6


fristil 58 kg, damer - (Petra Olli)

10. september 2015 (Las Vegas) - VM 2015, nr 2


græsk-romersk stil 66 kg, herrer - (Tero Välimäki)

22. april 2016 (Ulaanbaatar) - 1. OL-kvalifikation, nr 2


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

13. oktober 2015: Rami Hietaniemi (85 kg)

13. oktober 2015: Petra Olli (58 kg)

27. april 2016: Tero Välimäki (66 kg)

Jousiammunta (2)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


herrer, individuel - (Samuli Piippo)

27. maj 2016 (Nottingham) - Europa-kvalifikation nr 2


damer, individuel - (Taru Kuoppa)

17. juni 2016 (Antalya) - OL-kvalifikation nr 5


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Samuli Piippo (individuel)

18. juli 2016: Taru Kuoppa (individuel)

Pyöräily (1)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, linjeløb, damer

31. maj 2016 - olympisk nationsrangliste, nr 17

= 1 kvoteplads


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Lotta Lepistö (linjeløb)

Golf (4)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Mikko Ilonen, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 47


Roope Kakko, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 54


Ursula Wikström, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 44


Noora Tamminen, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 45


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

18. juli 2016: Mikko Ilonen

18. juli 2016: Roope Kakko

18. juli 2016: Noora Tamminen

18. juli 2016: Ursula Wikström

Telinevoimistelu (2)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Oskar Kirmes, redskabsgymnastik (H)

16. april 2016 (Rio de Janeiro) - For-OL, individuelt nr 23


Ekaterina Volkova, rytmisk gymnastik (D)

22. april 2016 (Rio de Janeiro) - For-OL, individuelt nr xx


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

27. april 2016: Oskar Kirmes (redskabsgymnastik)

27. april 2016: Ekaterina Volkova (rytmisk gymnastik)

Judo (1)

kvotepladser opnået i judo tilhører nationen


Juho Reinvall, 60 kg (H)

30. maj 2016 - verdensranglisten nr 60


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

1. juni 2016: Juho Reinvall (60 kg)

Ratsastus (1)

kvotepladser opnået i ridning tilhører nationen


military - (Elmo Jankari)

6. marts 2016 - olympisk rangliste nr 131


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

31. marts 2016: Elmo Jankari (military)

Purjehdus (8)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laserjolle, herrer - (Kaarle Tapper)

13. september 2014 (Santander) - VM 2014, nr 45


laser radial, damer - (Tuula Tenkanen)

17. september 2014 (Santander) - VM 2014, nr 4


sejlbræt, damer - (Tuuli Petäjä-Sirén)

18. september 2014 (Santander) - VM 2014, nr 15


finnjolle, herrer - (Tapio Nirkko)

20. september 2014 (Santander) - VM 2014, nr 16


470-jolle, herrer - (Joonas Lindgren / Niklas Lindgren)

16. oktober 2015 (Haifa) - VM 2015, nr 5


49'er FX, damer - (Noora Ruskola / Camilla Cedercreutz)

1. april 2016 (Palma de Mallorca) - Trofeo S.A.R. Princesa Sofía 2016, nr 1-10


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

13. oktober 2015: Tapio Nirkko (finnjolle)

13. oktober 2015: Tuuli Petäjä-Sirén (sejlbræt)

13. oktober 2015: Tuula Tenkanen (laser radial)

9. december 2015: Joonas Lindgren og Niklas Lindgren (470-jolle)

27. april 2016: Kaarle Tapper (laserjolle)

1. maj 2016: Noora Ruskola og Camilla Cedercreutz (49'er FX)

Ammunta (2)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


trap, damer - (Satu Mäkelä-Nummela)

2. maj 2015 (Larnaca) - World Cup, 3. afd - nr 1


trap, herrer - (Vesa Törnroos)

3. maj 2015 (Larnaca) - World Cup, 3. afd - nr 4


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

13. oktober 2015: Satu Mäkelä-Nummela (trap)

27. april 2016: Vesa Törnroos (trap)

Uinti (8)

individuelle kvotepladser i svømning er personlige


Ari-Pekka Liukkonen, 50 m fri (H)

23. marts 2015 (Espoo) - 21,99 / forbedret 21. maj 2016 (London) - 21,92


Jenna Laukkanen, 100 m bryst (D)

3. august 2015 (Kasan) - 1.07,58

- har også klaret A-kravet i 200 m bryst - 6. aug 2015 (Kazan) - 2.25,91


Matti Mattsson, 200 m bryst (H)

6. august 2015 (Kazan) - 2.09,89

- også kvalificeret i 100 m bryst (1.01,32)


Tanja Kylliäinen, 200 m indv. medley (D)

15. november 2015 (Minneapolis) - 2.14,20

- også kvalificeret i 400 m indv. medley (4.47,73)


Matias Koski, 400 m fri (H)

3. december 2015 (Federal Way) - 3.49,37

- har også klaret A-kravet i 200 m fri - 18. maj 2016 (London) - 1.46,98


Mimosa Jallow, 100 m ryg (D)

5. juli 2016 - kvalificeret på invitationstid 1.00,42


4 x 100 m medley (D)

31. maj 2016 - verdensranglisten nr 12 (4.01,49)

Udløser to kvotepladser til svømmere, der kun må deltage i stafet.


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

9. december 2015: Ari-Pekka Liukkonen (50 m fri)

9. december 2015: Matti Mattsson (100 m bryst, 200 m bryst)

9. december 2015: Jenna Laukkanen (100 m bryst, 200 m bryst, 4 x 100 m medley)

31. marts 2016: Matias Koski (200 m fri, 400 m fri)

31. marts 2016: Tanja Kylliäinen (200 m indv. medley, 400 m medley)

18. juli 2016: Mimosa Jallow (100 m ryg, 4 x 100 m medley)

18. juli 2016: Emilia Pikkarainen (4 x 100 m medley)

18. juli 2016: Hanna-Maria Seppälä (4 x 100 m medley)

Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


57 kg, damer - (Suvi Mikkonen)

17. jan 2016 (Istanbul) - Europa-kvalifikation, nr 2


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

31. marts 2016: Suvi Mikkonen (57 kg)

Painonnosto (2)

kvotepladser opnået i vægtløftning tilhører nationen


herrer

16. apr 2016 (Førde) - Europa-kvalifikation (EM), hold - nr 6 = 1 kvoteplads


damer

23. jun 2016 - vakant kvoteplads


Finlands Olympiske Komite har udtaget:

27. april 2016: Milko Tokola (85 kg)

18. juli 2016: Anni Vuohijoki (69 kg)

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2014 - senest opdateret 2. februar 2017