Oversigt over vundne norske kvotepladser til OL 2016 i Rio de Janeiro.

I alt 66 kvotepladser i 13 idrætter.

4 kvotepladser anvendtes ikke (atletik 3, sejlsport 1).

I alt 62 atleter (29 herrer og 33 damer) til OL.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle idrætsfolk skal også udtages af deres nationale olympiske komite.

Friidrett (18)

kvotepladser opnået i atletik er personlige


Erik Tysse, 20 km kapgang (H)

11. april 2015 (Podébrady) - 1:22.15


Karoline Bjerkeli Grøvdal, 5000 m (D)

11. juni 2015 (Oslo) - 15.15,18 / forbedret 2. juni 2016 (Rom) - 14.57,77

10.000 m: 6. juli 2016 (Amsterdam) - 31.23,45


Henrik Ingebrigtsen, 1500 m (H)

4. juli 2015 (Paris) - 3.32,85


Ezinne Okparaebo, 100 m (D)

11. juli 2015 (Madrid) - 11,24 / forbedret 23. august 2015 (Beijing) - 11.12


Sindre Buraas, 5000 m (H)

18. juli 2015 (Heusden-Zolder) - 13.11,96


Isabelle Pedersen, 100 m hæk (D)

28. august 2015 (Beijing) - 12,86


Håvard Haukenes, 50 km kapgang (H)

29. august 2015 (Beijing) - 3:56.50 / forbedret 19. marts 2016 (Dudince) - 3:47.44

20 km kapgang: 7. maj 2016 (Rom) -1:23.15


Marthe Katrine Myhre, maratonløb (D)

11. oktober 2015 (Eindhoven) - 2:41.54


Asbjørn Ellefsen Persen, maratonløb (H)

25. oktober 2015 (Frankfurt) - 2:16.30


Sondre Nordstad Moen, maratonløb (H)

29. november 2015 (Firenze) - 2:12.54


Sven Martin Skagestad, diskoskast (H)

15. maj 2016 (Wiesbaden) - 65,20 m


Hedda Hynne, 800 m (D)

16. juni 2016 (Stockholm) - 2.01,33 / forbedret 9. juli 2016 (Amsterdam) - 2.00,94


Jaysuma Saidy Ndure, 200 m (H)

19. juni 2016 (Brussel) - 20,43


Ingeborg Løvnes, 3000 m forhindringsløb (D)

29. juni 2016 (Turku) - 9.43,97


Tonje Angelsen, højdespring (D)

6. juli 2016 (Oslo) - 1,93 m


Karsten Warholm, 400 m hæk (H)

7. juli 2016 (Amsterdam) - 48,84


Amalie Iuel, 400 m hæk (D)

9. juli 2016 (Amsterdam) - 55,79


Filip Ingebrigtsen, 1500 m (H)

12. juli 2016 - invitation


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Håvard Haukenes (20 km kapgang, 50 km kapgang).

30. maj 2016: Karoline Bjerkeli Grøvdal (5000 m).

19. juni 2016: Sondre Nordstad Moen (maratonløb).

19. juni 2016: Erik Tysse (20 km kapgang).

19. juni 2016: Sven Martin Skagestad (diskoskast).

15. juli 2016: Jaysuma Saidy Ndure (200 m).

15. juli 2016: Filip Ingebrigtsen (1500 m).

15. juli 2016: Henrik Ingebrigtsen (1500 m).

15. juli 2016: Karsten Warholm (400 m hæk).

15. juli 2016: Ezinne Okparaebo (100 m).

15. juli 2016: Hedda Hynne (800 m).

15. juli 2016: Isabelle Pedersen (100 m hæk).

15. juli 2016: Amalie Hammild Iuel (400 m hæk).

15. juli 2016: Ingeborg Løvnes (3000 m forhindringsløb).

15. juli 2016: Tonje Angelsen (højdespring).

3 kvotepladser anvendes ikke.

Bryting (2)

kvotepladser opnået i brydning tilhører nationen


græsk-romersk, 59 kg, herrer - (Stig André Berge)

22. april 2016 (Ulaanbaatar) - 1. OL-kvalifikation, nr 2


69 kg, damer - (Signe Marie Store)

7. maj 2016 (Istanbul) - 2. OL-kvalifikation, nr 2


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Stig André Berge (59 kg).

19. juni 2016: Signe Marie Fidje Store (69 kg).

Bueskyting (1)

kvotepladser opnået i bueskydning tilhører nationen


herrer, individuelt - (Bård Nesteng)

17. juni 2016 (Antalya) - OL-kvalifikation nr 5


Olympiatoppen har udtaget:

15. juli 2016: Bård Nesteng (individuelt).

Sykling (7)

kvotepladser opnået i cykling tilhører nationen


landevej, linjeløb, herrer

4. oktober 2015 - World Tour 2015, nationsranglisten nr 10

= 1 kvoteplads

25. oktober 2015 - Europa Tour 2015, nationsranglisten nr 10

= 3 kvotepladser (giver også startret i enkeltstart til en cykelrytter)


mountainbike, damer

25. maj 2016 - nationsranglisten nr 10

= 1 kvoteplads


BMX, herrer - (Tore Navrestad)

31. maj 2016 - UCI ranking nr 37


landevej, linjeløb, damer - (Emilie Moberg)

31. maj 2016 - olympisk rangliste, individuelt nr 59


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Gunn-Rita Dahle Flesjå (mountainbike).

19. juni 2016: Tore Navrestad (BMX).

19. juni 2016: Sven Erik Bystrøm, Edvald Boasson Hagen, Vegard Stake Laengen og Lars Petter Nordhaug (landevej).

15. juli 2016: Vita Heine (landevej).

Golf (3)

kvotepladser opnået i golf er personlige


Espen Kofstad, slagspil (H)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 53


Suzann Pettersen, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 14


Marianne Skarpnord, slagspil (D)

11. juli 2016 - olympisk rangliste nr 40


Olympiatoppen har udtaget:

15. juli 2016: Espen Kofstad .

15. juli 2016: Suzann Pettersen .

15. juli 2016: Marianne Skarpnord .

Turn (1)

individuelle kvotepladser opnået i gymnastik er personlige


Stian Skjerahaug

16. april 2016 (Rio de Janeiro) - For-OL, individuelt nr 30


Olympiatoppen har udtaget:

15. juli 2016: Stian Skjerahaug (redskab).

Håndball (14)

damer

21. december 2014 (Budapest) - EM 2014, nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

19. juni 2016: Ida Alstad, Emilie Hegh Arntzen, Kari Aalvik Grimsbø, Camilla Herrem, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Veronica Egebakken Kristiansen, Amanda Kurtovíc, Katrine Lunde, Heidi Løke, Mari Molid, Nora Mørk, Stine Bredal Oftedal, Sanna Solberg og Linn Jørum Sulland.

Som reserve er udtaget: Silje Solberg.

Roing (5)

kvotepladser opnået i roning tilhører nationen


letvægt, dobbeltsculler, herrer - (Kristoffer Brun / Are Strandli)

3. september 2015 (Lac d'Aiguebelette) - VM 2015, nr 3


singlesculler, herrer - (Olaf Tufte)

4. september 2015 (Lac d'Aiguebelette) - VM 2015, nr 4


dobbeltsculler, herrer - (Olaf Tufte / Kjetil Borch)

24. maj 2016 (Luzern) - OL-kvalifikation, nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Nils Jakob Skulstad Hoff (singlesculler).

30. maj 2016: Kjetil Borch og Olaf Tufte (dobbeltsculler).

30. maj 2016: Kristoffer Brun og Are Starndli (letvægts-dobbeltsculler).

Seiling (7)

kvotepladser opnået i sejlsport tilhører nationen


laserjolle, herrer - (Kristian Ruth)

13. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 29


laser radial, damer - (Marthe Enger Eide)

17. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 21


sejlbræt RS:X, herrer - (Sebastian Wang-Hansen)

18. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 28


finnjolle, herrer - (Anders Pedersen)

20. september 2014 (Santander) - VM 2014 nr 8


sejlbræt RS:X, damer - (Maria Mollestad)

24. oktober 2015 (Al Mussanah) - VM 2015 nr 29


49'er FX, damer - (Ragna Agerup / Maia Agerup)

21. november 2015 (Buenos Aires) - VM 2015 nr 18 (på ledig kvoteplads fra Oceanien)


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Anders Pedersen (finnjolle).

30. maj 2016: Kristian Ruth (laserjolle).

30. maj 2016: Ragna Agerup og Maia Agerup (49'er FX).

19. juni 2016: Tiril Bue (laser radial).

19. juni 2016: Maria Mollestad (sejlbræt).

En kvoteplads anvendes ikke.

Skyting (4)

kvotepladser opnået i skydning tilhører nationen


50 m riffel, damer - (Malin Westerheim)

12. september 2014 (Granada) - VM 2014 nr 3

Malin Westerheim er også startberettiget i 10 m luftriffel.


50 m riffel, helmatch, herrer - (Are Hansen)

13. september 2014 (Granada) - VM 2014 nr 7

Are Hansen er også startberettiget i 10 m luftriffel og i 50 m riffel, liggende.


50 m riffel, helmatch, herrer - (Ole Kristian Bryhn)

15. april 2015 (Changwon) - World Cup 2015, 1. afd. nr 4

Ole Kristian Bryhn er også startberettiget i 10 m luftriffel og i 50 m riffel, liggende.


10 m luftriffel, herrer - (Ole Magnus Bakken)

27. februar 2016 (Györ) - EM 2016 nr 8

Ole Magnus Bakken er også startberettiget i 50 m riffel, helmatch og i 50 m riffel, liggende.


Olympiatoppen har udtaget:

19. juni 2016: Odd Arne Brekne (riffel).

19. juni 2016: Ole-Kristian Bryhn (riffel).

19. juni 2016: Are Hansen (riffel).

19. juni 2016: Malin Westerheim (riffel).

Svømming (2)

kvotepladser opnået i svømning er personlige


Henrik Christiansen, 400 m fri (H)

2. august 2015 (Kazan) - 3.47,71 / forbedret 30. mar 2016 (Stockholm) - 3.46,37

har også klaret A-kravet i 1500 m fri - 31. marts 2016 (Stockholm) - 14.53,77

også kvalificeret i 200 m fri (1.49,09)


Susann Bjørnsen, 50 m fri (D)

21. maj 2016 (London) - 25,22

også kvalificeret i 100 m fri (55,76)


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Henrik Christiansen (200 m fri, 400 m fri og 1500 m fri).

15. juli 2016: Susann Bjørnsen (50 m fri og 100 m fri).

Taekwondo (1)

kvotepladser opnået i taekwondo tilhører nationen


+67 kg, damer - (Tina Skaar)

16. jan 2016 (Istanbul) - Europa-kvalifikation nr 1


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Tina Røe Skaar (+67 kg).

Triatlon (1)

kvotepladser opnået i triatlon tilhører nationen


herrer - (Kristian Blummenfelt)

15. maj 2015 - olympisk kvalifikationsrangliste, nr 27


Olympiatoppen har udtaget:

30. maj 2016: Kristian Blummenfelt.

siden er lavet af Morten Jensen, oktober 2014 - senest opdateret 4. februar 2017