Oversigt over vundne svenske kvotepladser til vinter-OL 2018 i Pyeongchang.

Resultat: 124 kvotepladser i 10 idrætsgrene.

14 kvotepladser anvendtes ikke.

Sverige udtog i alt 110 svenske atleter i 9 idrætsgrene.

2 atleter kom ikke i kamp.

I alt 108 svenske idrætsfolk var i aktion under vinter-OL 2018.

OBS! At opnå en kvoteplads er kun første skridt på vejen til OL-deltagelse. Alle svenske idrætsfolk skal herefter også udtages af Sveriges Olympiska Kommitté.

Alpint skiløb (13)

herrer / damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 13 kvotepladser.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

13. maj 2017: Frida Hansdotter og André Myhrer.

30. november 2017: Sara Hector, Emilie Wikström, Anna Swenn-Larsson og Mattias Hargin.

13. december 2017: Mats Olsson.

9. januar 2018: Estelle Alphand.

23. januar 2018: Lisa Hörnblad.

26. januar 2018: Kristoffer Jakobsen.

Sverige afgav 3 kvotepladser.

Curling (10)

damer

23. marts 2017 - nr 6 på OL-kvalifikationsranglisten


herrer

9. april 2017 - nr 2 på OL-kvalifikationsranglisten


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

13. maj 2017: dameholdet: Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs, Jennie Wåhlin.

13. maj 2017: herreholdet: Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Henrik Leek.

Jennie Wåhlin kom ikke til start.

Freestyle skiløb (15)

pukkelpist, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 3 kvotepladser


skicross, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 3 kvotepladser


skicross, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 3 kvotepladser


slopestyle, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 4 kvotepladser


slopestyle, damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 2 kvotepladser


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

13. maj 2017: Sandra Näslund (skicross) og Victor Öhling Norberg (skicross).

9. september 2017: Henrik Harlaut og Jesper Tjäder (slopestyle).

30. november 2017: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle) og Oscar Wester (slopestyle).

13. december 2017: Walter Wallberg (pukkelpist).

20. december 2017: Lisa Andersson (skicross) og Erik Mobärg (skicross).

4. januar 2018: Viktor Andersson (skicross) og Ludvig Fjällström (pukkelpist).

23. januar 2018: Emma Dahlström og Oliwer Magnusson (slopestyle)

23. januar 2018: Felix Elofsson (pukkelpist).

Sverige afgav 1 kvoteplads (skicross (D)).

Hurtigløb på skøjter (2)

1500 m (H) - (David Andersson)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 - på tid: 1.46,05 (9. dec 2017, Salt Lake City)


5000 m (H) - (Nils van der Poel)

10. december 2017 - World Cup 2017/18 - på tid: 6.16,03 (1. dec 2017, Calgary)


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

20. december 2017: Nils van der Poel (5000 m).

Sverige afgav 1 kvoteplads.

Ishockey (48)

herrer

17. maj 2015 - nr 3 på verdensranglisten efter VM 2015

på et hold til vinter-OL er der 25 spillere


damer

4. april 2016 - nr 5 på verdensranglisten efter VM 2016

på et hold til vinter-OL er der 23 spillere


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

12. januar 2018: Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller, Fanny Rask. 

16. januar 2018: Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark.

26. januar 2018: Patrik Zackrisson og John Norman.

Magnus Hellberg kom ikke i kamp.

Kortbaneløb (1)

1500 m (H) - (Jacob Jansson)

19. november 2017 - World Cup 2017/18 nr 45

Kvotepladsen anvendtes ikke.

Kunstskøjteløb (2)

herrer - (Alexander Majorov)

29. september 2017 (Oberstdorf) - OL-kvalifikation nr 2


damer - (Matilda Algotsson)

30. september 2017 (Oberstdorf) - OL-kvalifikation nr 2


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

23. januar 2018: Anita Östlund.

Kvotepladsen til herrernes konkurrence anvendtes ikke.

Langrend (20)

herrer / damer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 20 kvotepladser.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

13. maj 2017: Stina Nilsson, Charlotte Kalla og Marcus Hellner.

20. december 2017: Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson.

20. december 2017: Calle Halfvarsson, Teodor Peterson, Daniel Rickardsson.

17. januar 2018: Anna Haag, Jens Burman, Oskar Svensson.

23. januar 2018: Anna Dyvik og Viktor Thorn.

Sverige afgav 6 kvotepladser.

Skiskydning (10)

herrer

17. marts 2017 - nr 12 i Nations Cup 2016/17: 5 kvotepladser.


damer

17. marts 2017 - nr 8 i Nations Cup 2016/17: 5 kvotepladser.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

15. januar 2018: Fredrik Lindström, Sebastian Samuelsson, Jesper Nelin, Martin Ponsilouma, Peppe Femling.

15. januar 2018: Mona Brorsson, Hanna Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Elisabeth Högberg.

Snowboard (3)

slopestyle og big air, herrer

22. januar 2018 - FIS-tildeling: 3 kvotepladser.


Sveriges Olympiska Kommitté har udtaget:

13. maj 2017: Sven Thorgren.

23. januar 2018: Niklas Mattsson.

26. januar 2018: Måns Hedberg.

Sven Thorgren kunne ikke deltage på grund af en skade (kvoteplads returneret).

siden er lavet af Morten Jensen, februar 2017 - senest opdateret 26. februar 2018